Майстер класи канзаші, рецепти з фото. Вимоги до якості салатів Якої послідовності треба дотримуватися при приготуванні салатів

Майстер класи канзаші, рецепти з фото. Вимоги до якості салатів Якої послідовності треба дотримуватися при приготуванні салатів

Технологічна карта уроку №20

П.І.Б. вчителі : Говоруха О.В.

Клас: 5

Предмет: технологія

Кількість годин : 1

Тема урока : "Готування страви з варених овочів".

Мета уроку: Ознайомлення учнів із видами теплової обробки овочів; формування важливих правил теплової обробки; вимоги до якості та оформлення готових страв.

Завдання уроку:

1) Ознайомити учнів із основними видами теплової обробки овочів.

2) Навчити учнів правильно проводити теплову обробкуовочів і готувати страви варених овочів

3) Виховувати в учнів інтерес до мистецтва приготування їжі, акуратність, організованість, самостійність та естетичний смак, уміння дбайливо та економно використовувати продукти, містити в порядку робоче місце при приготуванні страв з варених овочів.

Тип уроку: Практична робота

Освітні ресурси: УМК за технологією підручник 5 клас Н.В. Синиця, В.Д. Симоненка; робочий зошит, комп'ютер, презентація, набір столового посуду та приладів для приготування салату з варених овочів, інструкційні картки, плакати.

Заплановані освітні результати:

Предметні - учні дізнаються про засоби теплової обробки овочів технологією приготування вінегрету, ознайомляться з вимогами до якості та оформлення готових страв із варених овочів.

Метапредметні (УУД):

- регулятивні - Визначення технологічної послідовності приготування салату.

комунікативні - вміння працювати у групі у виконанні завдання, вміння співпрацювати з учителем, вирішувати конфліктні ситуації, адекватно сприймати і виробляти шанобливе ставлення до одноліткам у ході спільної работы.

- пізнавальні - вибір найбільш раціональних способів приготування їжі та проводити порівняльний аналіз.

Особистісні сприятиформуванню готовностідо раціонального ведення домашнього господарства,вміння провести самоаналіз виконаної роботи, розвивати працьовитість, виховувати акуратність та охайність у роботі.

етапу уроку

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД, що формуються

Орг. Момент.

Перевірка знань на тему попереднього уроку.

Вітання дітей. Отримання інформації про відсутніх. Підготовка до заняття (підручник, зошит, ручка, щоденник).

Повторення пройденого матеріалу:

2. Як визначити готовність овочів при варінні?

3. Від чого залежить форма нарікання овочів?

4. Повідомлення, що означає слово "Вінегрет".

Відповіді дітей.

1.Щоб зменшити втрати вітаміну С, овочі варять у посуді із закритою кришкою.

2. Овочі необхідно проколоти ножем або вилкою; він має бути м'яким.

3. Форма нарікання овочів залежить від виду салату.

розвиток мовної діяльності, набуття досвіду використання мовних засобів для регуляції розумової діяльності.

Мотивація (самовизначення)

до навчальної діяльності.

Продовжимо урок.

1.Чому ж ми повинні навчитися на цьому уроці?

2. Які завдання ми поставимо.

Техніка безпеки під час кулінарних робіт

ТБ під час користування електричною плиткою.

1) Перед увімкненням перевірте справність шнура живлення.

2) При включенні плитки штепсельну вилку вводите в гнізда штепсельної розетки вщент. Не допускайте вимкнення вилки смиканням за шнур.

3) Для варіння овочів використовувати вогнетривкий посуд. Забороняється користуватися пластмасовим посудом.

4) Слідкувати, щоб при закипанні вміст посуду не виливався через край, кришки гарячого посуду брати рушником або прихваткою та відкривати від себе.

ТБ під час користування різальними інструментами.

1) Дотримуйтесь максимальної обережності при розрізанні овочів ножем.

2) Передавати ножі та вилки тільки ручкою вперед.

3) Овочі нарізайте на обробних дошках, дотримуючись правильних прийомів різання. Пальці лівої руки повинні бути зігнуті і на певній відстані від леза ножа.

4) Будьте обережні під час роботи з ручними терками. Щільно утримуйте продукти, що обробляються (фрукти, овочі), не обробляйте занадто малі частини.

Послідовність виконання роботи

1) Одягти робочий одяг (фартух, косинка або пілотка)

2) Вимити руки із милом.

3) Вивчити технологічну карту

4) Організувати робоче місце учня

5) Приготувати страву згідно з технологічною картою.

6) Виконати сервірування столу.

7) Здійснити подачу приготовленої страви.

8) Забрати своє навчальне місце.

1. Навчитися готувати салат із варених овочів. 2.Научиться нарізати варені овочі кубиками.

3. Дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог до приготування їжі та правила ТБ під час роботи з ножем.

Розповідають техніку безпеки під час кулінарних робіт

Л.Самовизначення, самоорганізація,

К. Планування спільної співпраці з однолітками та з учителем.

Р. Здатність прогнозувати діяльність на уроці

Актуалізація знань та фіксування індивідуальної скрути в пробній дії.

Запропонувати учням вивчити технологію виготовлення вінегрету за запропонованою технологічною картою.

додаток Послідовність виготовлення вінегрету, технологічна карта приготування салату.

Висловлюють припущення вивчають технологічну карту

П. отримання необхідної інформації з текстів

Р. виконання пробної навчальної дії

облік різних думок, вираження своїх думок з достатньою повнотою і точністю

Практична робота "Приготування вінегрету"

Вчитель розподіляє дії учнів.

Під час приготування вінегретувчитель звертає увагу учнів на пам'ятки та поради, що знаходяться в якості підказок у зоні виконання практичних робіт, у доступних для очей місцях.додаток

При вживанні їжівчитель стежить за дотриманням правил поведінки за столом та правилами користування столовими приладами.

Час завершити приготування страви, забрати робочі місця, приступити до дегустації.

Надягають косинки та фартухи, проходять у їдальню для виконання практичної роботи.

Учні готують салат, показуючи практично нарізку овочів, користуючись технологічною картою приготування салату.додаток

Готовий красиво оформлений салат ставлять на стіл. Учні сідають за стіл, оцінюють зовнішній вигляд страви за допомогою карти, оцінюючи готову страву.додаток

Після їди учні миють і здають посуд.

Р. Визначення технологічної послідовності приготування салату.

К- вміння працювати у групі під час виконання завдання, вміння вести співробітництво з учителем, вирішувати конфліктні ситуації, адекватно сприймати і виробляти шанобливе ставлення до однолітків у ході спільної роботи.

П. вибір найбільш раціональних способів приготування їжі та проводити порівняльний аналіз.

Первинне закріплення з промовлянням у зовнішній промові.

1. Яка послідовність приготування вінегрету?

2.Як можна прикрасити вінегрет?

3. Яких правил потрібно дотримуватися при приготуванні вінегрету?

Відповідають на запитання, промовляють про свої труднощі

Аналіз, синтез, узагальнення, класифікація.

К. формування та аргументація своєї думки та позиції комунікації, управління поведінки партнера.

Л. Усвідомлення відповідальності за загальну справу.

Рефлексія навчальної діяльності.

Підіб'ємо підсумок уроку.

Виберіть та продовжіть будь-яку пропозицію.

На сьогоднішньому уроці я дізналася.

На цьому уроці я б похвалила себе за…..

Після уроку мені захотілося.

Сьогодні я зуміла….

Дякую за урок!

Будинок. З'ясуй, як відбувається варіння на пару, яке пристосування для цього потрібно мати. Виконати завдання у робочому зошиті.

П.рефлексія способів та умов дії, контроль та оцінка процесу та результату діяльності.

Л. Самооцінка на основі критерію успішності, адекватне розуміння причин успіху та неуспіху у навчальній діяльності.

Планування навчального співробітництва.

Розділи: Технологія

Цілі уроку:узагальнити знання про овочеві рослини, ознайомити з прийомами первинної обробки овочів та оформленням готових страв; сформувати навички щодо визначення доброякісності овочів; навчити прийомам нарізки овочів, навчити готувати страви з сирих овочів; виховувати естетичний смак та акуратність під час роботи.

Наочні посібники:комп'ютер, екран, мультимедійний проектор.

Обладнання уроку:

  • інструкційна карта “Приготування овочевого салату”,
  • посуд та інструменти для практичної роботи (ножі для нарізки овочів, овочерізки, обробні дошки для сирих овочів, друшляк для промивання сирих овочів, салатник та інший посуд для приготування салату, посуд та столові прилади для сервірування столу),
  • продукти до виконання практичного завдання (приносять учні).

Хід уроку

1. Організаційна частина уроку

  • привітання;
  • повідомлення теми та мети уроку; .
  • перевірка готовності учнів до уроку.

2. Повторення пройденого матеріалу (слайд 2)

Запитання для повторення

1. Що таке їжа?

2. Чому їжа має бути різноманітною?

3. Розкажіть, які харчові речовини входять до нашої їжі.

5. Поясніть, чому в харчуванні потрібні вітаміни.

6. У яких продуктах (рослинного чи тваринного походження) міститься найбільша кількість вітамінів.

3. Актуалізація опорних знань

Повторення правил з техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог під час роботи з харчовими продуктами.

Запитання для повторення

1. Яких правил необхідно дотримуватись при роботі з різальними інструментами?

2. Перерахуйте санітарно-гігієнічні вимоги під час роботи з харчовими продуктами.

4. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення пізнавальних відомостей

Раціональне харчування людини неможливе без овочів

Овочі дуже різноманітні за смаком та зовнішнім виглядом. Овочі мають важливе значення у харчуванні людини. Вони містять вуглеводи, а також білки та мінеральні речовини. Овочі – основне джерело вітамінів (слайд 3).

Роль вітамінів та мінеральних речовин у життєдіяльності організму дуже велика. За їх недоліку виникають хвороби. Так, нестача вітаміну С веде до зниження опірності організму до захворювань, з'являються сонливість, кровоточивість ясен, послаблюється увага. При нестачі вітаміну А, як і вітаміну С, знижується опірність організму до захворювань і, крім того, порушується зір і сповільнюється ріст. Вітамін РР оберігає організм від захворювань, при яких уражається центральна нервова система, шлунково-кишковий тракт, шкірні та слизові оболонки. Щоб цього уникнути, необхідно включати в харчування якнайбільше овочів.

Залежно від того, яку частину рослини використовують у їжу, овочі ділять на групи (Слайди 4 -13)

У процесі первинної обробки овочі перебирають та сортують, миють, чистять, потім промивають та нарізають (слайди 14, 15)

При ручній обробці овочів застосовують різні інструменти та пристосування (овочерізки, шатківниці, терки, виїмки, спеціальні ножі). При обробці овочів слід користуватися ножами та інструментами з нержавіючої сталі, оскільки вітамін С від зіткнення із залізом руйнується

На підприємствах харчової промисловості для нарізки овочів використовують різні машини: картоплечистки, овочечистки. (слайд 16)

Після очищення та промивання овочі нарізають. Від виду нарізки овочів залежить

тривалість варіння страви, тому треба стежити, щоб овочі були нарізані однаково.

Нарізати овочі можна у різний спосіб (слайди 17, 18)

Деякі овочі перед приготуванням холодних страв відварюють. Відварювати овочі потрібно в шкірці, в ній потрібно охолоджувати, потім очищати. Овочі слід очищати та нарізати безпосередньо перед варінням або вживанням.

При тривалому зберіганні у воді овочі втрачають вітаміни, так при тривалому зберіганні у воді картопля втрачає частину крохмалю та вітамін С.

При використанні овочів у кулінарії з них готують найрізноманітніші холодні та гарячі страви: закуски(салати, вінегрети), перші страви (овочеві супи, борщ, борщ, борщ та ін.), другі страви(Картопля смажена або відварена, рагу, котлети). Овочі також використовують для приготування гарнірівдо рибних, м'ясним стравамі соків (слайд 19)

Сьогодні на уроці ми будемо готувати салат з свіжих овочів. Що ж таке салат і які існують правила приготування салатів

Салат– це холодна страва, що складається з одного або декількох видів овочів, а також у поєднанні з м'ясом, рибою, яйцями тощо.

Продукти, що входять до складу салату, можуть бути сирими(редис, огірки, помідори, цибуля,), вареними(буряк, картопля, морква), маринованими, солоними (квашена капуста, огірки) та продуктами, пройшли складну та тривалу обробку(ковбаси, консерви, копчена риба) (слайд 20)

Технологія приготування салатів із свіжих овочівнаступна:

1. Первинна обробка овочів, що входять до салату.

2. Нарізка овочів. Овочі мають бути нарізані однакової форми.

4. Викласти в салатницю та прикрасити (слайд 21)

Необхідно запам'ятати деякі правила:

  • Салат із свіжих овочів готують безпосередньо перед подачею.
  • Всі продукти повинні пройти первинну обробку, а частина з них – первинну та теплову обробку.
  • Для салатів із сирих овочів овочі та зелень миють спочатку сирою водою, а потім кип'яченою.
  • Не можна поєднувати теплі та холодні овочі – салат швидко зіпсується.
  • Овочі для салатів можна приготувати наперед (за 1-2 години до подачі на стіл).
  • Заправляти та оформлювати салати треба прямо перед подачею на стіл.
  • Не можна готувати та зберігати салати в металевому посуді.
  • Термін зберігання у холодильнику незаправлених салатів не більше 12 годин, заправлених – 6 годин (слайд 22)

Салати можна заправляти на свій смак - майонезом, олією, сметаною або спеціально підготовленими заправками.

Оскільки салати подають першими, вони мають красиво та апетитно виглядати. Для оформлення салатів використовують зелень петрушки та кропу, листя салату, продукти, що входять до складу салату та мають яскраве забарвлення (помідори, огірки, редис, морква)

У кулінарній майстерності велике значення має правильне та гарне оформленнястрав. Вироби повинні бути оформлені так, щоб вони привертали увагу людини до поданої страви, викликали апетит, насолоду та сприяли кращому засвоєнню їжі. На виробництві оформлення та відпустку страв доручають працівникам, які мають великий практичний досвід. Гарне та правильне оформлення страви вимагає від кухаря практичного досвіду, винахідливості (слайд 23)

Існує декоративне різання по овочах і фруктах, яке зараз широко використовують кухарі різних ресторанів - карвінг (слайд 24 – 33)

4. Практична робота та поточний інструктаж

(проводиться в ході виконання практичної роботи)

1) Перевірка організованості робочих місць та роботи учнів.

2) Дотримання техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог

  • Одягти спецодяг.
  • Вимити руки.
  • Продукти різати ножем лише на обробній дошці.
  • Ніж передавати, тримаючи його за лезо.
  • Під час роботи не можна ходити кабінетом з інструментами в руках.
  • Після закінчення роботи прибрати робоче місце

3) Інструктування з виконання завдання

4) Визначення доброякісності овочів на вигляд.

  • Перевірити якість продукту, розсортувати (овочі не повинні бути гнилими, млявими, не повинен відчуватися запах гнили). Потрібно відібрати тільки свіжі овочі, видалити загнили або зіпсовані.
  • Промити під струменем холодної води
  • Очистити овочі ножем або овочечисткою.
  • Очищені овочі необхідно промити вдруге
  • Нарізати.

5) Приготування салату із сирих овочів.

  • знайомство з технологічною послідовністю приготування салатів
  • попередження про труднощі
  • попередження про дотримання санітарно-гігієнічних вимог та правил з техніки безпеки

6) Оформлення готового салату, подання його на стіл

  • прикраса салату овочами

7) Дегустація салату.

8) Оцінка якості приготовленої страви.

5. Закріплення пройденого матеріалу

Запитання для повторення

1. Значення овочів у харчуванні людини?

2. Розкажіть про умови зберігання овочів?

3. У чому полягає первинна обробка овочів?

4. Які страви можна приготувати з овочів

5. Яка послідовність приготування салату зі свіжих овочів?

6. Яких правил потрібно дотримуватися при приготуванні салатів?

Розшифруйте, які овочі виростив у себе на городі садівник (слайд 34)

Показав садівник
Нам такий город
Де на грядках, заселених густо,
Гуртузи росли,
Помідині росли,
Редиво буряк, чеслук і репуста.
Селерка встиг,
І моркофель дозрів,
Почав уже обсипатися спаржовник.
А таких баклачків,
Так волохатих стручків
Злякався б кожен садівник.

РЕПУСТА
ОГУРБУЗИ
ПОМИДИНИ
РЕДИСВЕКЛА
ЧЕСЛУК
Селедець
МОРКОФЕЛЬ

Відгадайте загадку та скажіть, до якої групи входить овоч?

1. Хоч зелений, у пухирцях –
Крокодила я не брат.
Мене всяка господиня
Любить покласти у салат
На зиму у скляній банці
Засолити. Я молодець!
Знаєш хто я? Ну звичайно,
Я – хрумкий ……

2. Хоч схожий на огірок,
Гарбуз я рідніший залишився,
Але блідіший мій бочок.
Ти, мабуть, здогадався

3. Ми з лисицею схожі кольором,
Але не їсть мене шахрай!
Я росту на грядці влітку,
І звуть мене ………

4. Вам привіт від нас із морквою!
Вона худа, а я кругла.
Ми всюди разом: у вінегреті,
Рагу, борщ… Адже я……

5. Ні, буряк мені не сестриця
І не далека рідня
Негри ближче мені (за кольором)
Та - дівчина з в'язниці,
Я – вільний хлопчик.
Славить сонце, славить літо
Засмагла баклажан

6. Мене варять, мене смажать,
Я - в салаті і в крихті,
Я і в супі, і окремо.
Ну, куди ви без ……?!

7.Я корисний у кожному будинку,
Нехай я гіркий і до сліз
Доводжу часом господарок,
Але ж плачуть – не всерйоз.
Хоч і ріпкою дражнять люди,
Я лікую від 100 недуг!
З другою та першою стравою
Їжте зелений …

8. Цибуля – мій друг. Але я крутіший
Як до мікробів я жорстокий!
Білозубий я і пекучий,
Здогадалися? Я …

9. Я гарний і ал, як яблуко-
Між нами вічна суперечка.
Люблять усі мене: я смачний,
Соковитий овоч – ….

10. Сім шат одягну до осені,
Щоб не було в діжці порожньо
І солі, і свіжої їж мене…
Здогадалися? Я –…..

11. Мій білий хвостик під землею
Але їж мене без ризику
Бачиш, червоненький бочок?
Це я - …

12. Я зелений і повзучий,
Вус кучерявий – чим я поганий?
Хоч куди стручок мій смачний:
У кашу, у суп. Адже я – …

6. Заключний інструктаж

  • аналіз виконання практичної роботи учнів
  • самооцінка приготовлених страв
  • розбір типових помилок учнів

7. Рефлексія (слайд 35)

Що нового ви дізналися на уроці?

Чому навчилися?

Яка інформація здивувала на уроці?

Чи знадобляться вам знання та вміння, які ви отримали сьогодні на уроці?

8. Підбиття підсумків заняття

Чи досягнуто мету заняття?

Дякую всім за роботу. Мені було дуже цікаво працювати та спілкуватися з вами.

Оцінка результатів праці учнів під час уроку

Виставлення відміток до класного журналу та щоденника учнів

Домашнє завдання.

Прибирання робочих місць та кабінету.

Навчальне та науково-методичне забезпечення

1. Симоненко В. Д. Технологія: підручник для учнів 5 класу. 2008 р.

2. Голондарєва Н.Б. Технологія 5 клас (дівчинки) Поурочні плани за підручником «Технологія. 5 клас» В.Д. Симоненко. Частина 2. Волгоград 2005

3. Розінкіна А.А. Від кавуна до шпинату. МП МЦ "Палітра" Барнаул, 1991 р.

4. Єрмакова В. І. Кулінарія. Москва "Освіта" 1993 р.

5. Ковальов Н.М. Розповіді про російську кухню. Московський робітник, 1989

6. Кухня народів Росії (Подорож Уралом) СП «Квадрат» 1993 р.

7. Їжа: застілля, кухарі та рецепти. Д.Саларіа, Р.Теймс.

Інтернет ресурси

1. «Фігурне різання по овочах та фруктах» у картинках.

2. "Оформлення салатів" в картинках.

4. “Карвінг – декоративне різьблення по овочам та фруктам,

5. Ізософт: колекція фото "овочева нарізка".

Послідовність приготування салату. Вивчити набір продуктів, що входять до його рецептури. Якщо до складу входять варені продукти, їх треба підготувати заздалегідь, щоб вони встигли охолонути. Потім обробляють сирі продукти-миють, чистять, нарізають. Частину продуктів готують для оформлення салату.

Слайд 23із презентації "Салати".

Розмір архіву із презентацією 4612 КБ.

Технологія 5 клас

«Російський народний святковий костюм» - З історії російського костюма. Фартух. Практичне завдання. Тяжка робота в полі. Вишивка у російському костюмі. Дівочий хоровод у селі. Декоративно-ужиткове мистецтво. Рубаха. Кокошник. Зоровий ряд. Старовинні російські сарафани. Підготовка робочого місця. Лапті. Кокошники. Елементи вишивки на сорочках. Форма та декор жіночих головних уборів. Сарафан тип одягу. Малюнки російських народних костюмів.

«Ручні стібки та рядки» - Технологія. Виріб. Рядки постійного призначення. Правила виконання ручних робіт. Гудзики з чотирма отворами. Стежок. Пришивають гудзики бавовняними нитками. Аналіз та оцінка уроку. Позначні рядки. Рядки тимчасового призначення. Устаткування. Акуратність у роботі. Ручні стібки та рядки. Пришивання ґудзиків. Спосіб виконання. Пітельні стібки. Терміни "змітати", "замітати". Виконання ручних стібків.

"Побутова швейна машина" - Шпульний ковпачок. Що необхідно знати під час роботи на швейній машині. Навіщо служать швейні машини. Які швейні машини використовуються у домашніх умовах. Влаштування шпульного ковпачка. Побутова швейна машина. Що означає слово "привід". Що потрібно зробити після закінчення роботи. Влаштування машинної голки. Заправка нижньої нитки. Що потрібно зробити на початок роботи. Що робити під час роботи. Влаштування побутової швейної машини.

«Бутерброди та напої» - Чай має бути прозорим. Чайник для заварювання. Ігрова пауза. Гарячі напої. Калейдоскоп ідей. Кава. Бутерброд. Що таке напій. Інвентар та посуд. Російські прислів'я та приказки про чай. Сніданок. Гарячі бутерброди. Технологічні карти. Вимоги щодо зберігання. Заварювальний чайник. Інтелект – карта. Чайник для кип'ятіння води. Вимоги до якості. Класифікація бутербродів. Кулінарна характеристика бутербродів.

«Фартук своїми руками» - Хід уроку. Фартух у національному костюмі. Фізкультхвилинка. Лінія стегон. Прийоми зняття мірок. Повідомлення пізнавальних відомостей. Конструювання – це побудова креслення форми виробу. Музика релаксації. Картка – завдання. Вирізати ляльку з паперу. Цілі уроку. Зняття мірок. Костюм некрасівської козачки.

«Салати» - Які ви знаєте два види обробки харчових продуктів. Прикраси салату. Інвентар. Послідовність приготування салату. Теплова кулінарна обробка овочів. Вимоги до якості салатів. Страви зі свіжих та варених овочів. Санітарно-гігієнічні вимоги Салати. Овочі. Заряджання для очей. Правила приготування салатів. Що нового впізнали. Салат. Механічна кулінарна обробка овочів.

Відкритий урок у 5 класі

Тема уроку: «Роль овочів у харчуванні людини. Приготування салатів із сирих овочів»

Цілі уроку: узагальнити знання про овочеві рослини, ознайомити з прийомами первинної обробки овочів та оформленням готових страв; сформувати навички щодо визначення доброякісності овочів; навчити прийомам нарізки овочів, навчити готувати страви із сирих овочів; виховувати естетичний смак та акуратність під час роботи.

Наочні посібники: комп'ютер, екран, мультимедійний проектор.

Обладнання уроку:

    інструкційна карта "Приготування овочевого салату",

    посуд та інструменти для практичної роботи (ножі для нарізки овочів, овочерізки, обробні дошки для сирих овочів, друшляк для промивання сирих овочів, салатник та інший посуд для приготування салату, посуд та столові прилади для сервірування столу),

    продукти до виконання практичного завдання (приносять учні).

Хід уроку

(слайд 1, )

1. Організаційна частина уроку

    привітання;

    повідомлення теми та мети уроку;.

    перевірка готовності учнів до уроку.

2. Повторення пройденого матеріалу (слайд 2)

Запитання для повторення

1. Що таке їжа?

2. Чому їжа має бути різноманітною?

3. Розкажіть, які харчові речовини входять до нашої їжі.

4. Поясніть, чому їжу рекомендується вживати в один і той же час.

5. Поясніть, чому в харчуванні потрібні вітаміни.

6. У яких продуктах (рослинного чи тваринного походження) міститься найбільша кількість вітамінів.

3. Актуалізація опорних знань

Повторення правил з техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог під час роботи з харчовими продуктами.

Запитання для повторення

1. Яких правил необхідно дотримуватись при роботі з різальними інструментами?

2. Перерахуйте санітарно-гігієнічні вимоги під час роботи з харчовими продуктами.

4. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення пізнавальних відомостей

Раціональне харчування людини неможливе без овочів

Овочі дуже різноманітні за смаком та зовнішнім виглядом. Овочі мають важливе значення у харчуванні людини. Вони містять вуглеводи, а також білки та мінеральні речовини. Овочі – основне джерело вітамінів(слайд 3) .

Роль вітамінів та мінеральних речовин у життєдіяльності організму дуже велика. За їх недоліку виникають хвороби. Так, нестача вітаміну С веде до зниження опірності організму до захворювань, з'являються сонливість, кровоточивість ясен, послаблюється увага. При нестачі вітаміну А, як і вітаміну С, знижується опірність організму до захворювань і, крім того, порушується зір і сповільнюється ріст. Вітамін РР оберігає організм від захворювань, при яких уражається центральна нервова система, шлунково-кишковий тракт, шкірні та слизові оболонки. Щоб цього уникнути, необхідно включати в харчування якнайбільше овочів.

Залежно від того, яку частину рослини використовують у їжу, овочі ділять на групи(Слайди 4 -13 )

В овочах містяться ароматичні та смакові речовини, що сприяють збудженню апетиту, а яскраве забарвлення багатьох з них надає стравам з овочів апетитного вигляду.

Овочі містять велику кількість води, тому більшість із них у свіжому вигляді погано зберігається. Зберігати свіжі овочі слід у темному, прохолодному (+1...3 градуси) та не надто сухому місці. Для тривалого зберігання їх консервують: солять, маринують, сушать, заморожують.

У процесі первинної обробки овочі перебирають та сортують, миють, чистять, потім промивають та нарізають(слайди 14, 15)

При ручній обробці овочів застосовують різні інструменти та пристосування (овочерізки, шатківниці, терки, виїмки, спеціальні ножі). При обробці овочів слід користуватися ножами та інструментами з нержавіючої сталі, оскільки вітамін С від зіткнення із залізом руйнується

На підприємствах харчової промисловості для нарізки овочів використовують різні машини: картоплечистки, овочечистки.(слайд 16)

Після очищення та промивання овочі нарізають. Від виду нарізки овочів залежить

тривалість варіння страви, тому треба стежити, щоб овочі були нарізані однаково.

Нарізати овочі можна різними способами(слайди 17, 18)

Деякі овочі перед приготуванням холодних страв відварюють. Відварювати овочі потрібно в шкірці, в ній потрібно охолоджувати, потім очищати. Овочі слід очищати та нарізати безпосередньо перед варінням або вживанням.

При тривалому зберіганні у воді овочі втрачають вітаміни, так при тривалому зберіганні у воді картопля втрачає частину крохмалю та вітамін С.

При використанні овочів у кулінарії з них готують найрізноманітніші холодні та гарячі страви:закуски (салати, вінегрети),перші страви (овочеві супи, борщ, борщ, буряк та ін.),другі страви (Картопля смажена або відварена, рагу, котлети). Овочі також використовують для приготуваннягарнірів до рибних, м'ясних страв тасоків (слайд 19)

Сьогодні на уроці ми готуватимемо салат зі свіжих овочів. Що ж таке салат і які існують правила приготування салатів

Салат – це холодна страва, що складається з одного або декількох видів овочів, а також у поєднанні з м'ясом, рибою, яйцями тощо.

Продукти, що входять до складу салату, можуть бутисирими (редис, огірки, помідори, цибуля,),вареними (буряк, картопля, морква),маринованими, солоними (квашена капуста, огірки) та продуктами,пройшли складну та тривалу обробку (Ковбаси, консерви, копчена риба)(слайд 20)

Технологія приготування салатів із свіжих овочів наступна:

1. Первинна обробка овочів, що входять до салату.

2. Нарізка овочів. Овочі мають бути нарізані однакової форми.

3. Заправлення салату. Перемішувати продукти треба обережно, щоб вони не м'ялися.

4. Викласти в салатницю та прикрасити(слайд 21)

Необхідно запам'ятати деякіправила:

    Салат із свіжих овочів готують безпосередньо перед подачею.

    Всі продукти повинні пройти первинну обробку, а частина з них – первинну та теплову обробку.

    Для салатів із сирих овочів овочі та зелень миють спочатку сирою водою, а потім кип'яченою.

    Не можна поєднувати теплі та холодні овочі – салат швидко зіпсується.

    Овочі для салатів можна приготувати наперед (за 1-2 години до подачі на стіл).

    Заправляти та оформлювати салати треба прямо перед подачею на стіл.

    Не можна готувати та зберігати салати в металевому посуді.

    Термін зберігання у холодильнику незаправлених салатів не більше 12 годин, заправлених – 6 годин(слайд 22)

Салати можна заправляти на свій смак - майонезом, олією, сметаною або спеціально приготовленими заправками.

Оскільки салати подають першими, вони мають красиво та апетитно виглядати. Для оформлення салатів використовують зелень петрушки та кропу, листя салату, продукти, що входять до складу салату та мають яскраве забарвлення (помідори, огірки, редис, морква)

У кулінарній майстерності велике значення має правильне та красиве оформлення страв. Вироби повинні бути оформлені так, щоб вони привертали увагу людини до поданої страви, викликали апетит, насолоду та сприяли кращому засвоєнню їжі. На виробництві оформлення та відпустку страв доручають працівникам, які мають великий практичний досвід. Гарне та правильне оформлення страви вимагає від кухаря практичного досвіду, винахідливості

Існує декоративне різання по овочах і фруктах, яке зараз широко використовують кухарі різних ресторанів -карвінг (слайд 23-24)

Також можна оформляти салати звичайними способами (слайд 25-26)

4. Практична робота та поточний інструктаж (слайд 27-28-29)

( проводиться в ході виконання практичної роботи)

1) Перевірка організованості робочих місць та роботи учнів.

2) Дотримання техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог

    Одягти спецодяг.

    Вимити руки.

    Продукти різати ножем лише на обробній дошці.

    Ніж передавати, тримаючи його за лезо.

    Під час роботи не можна ходити кабінетом з інструментами в руках.

    Після закінчення роботи прибрати робоче місце

3) Інструктування з виконання завдання

4) Визначення доброякісності овочів на вигляд.

    Перевірити якість продукту, розсортувати (овочі не повинні бути гнилими, млявими, не повинен відчуватися запах гнили). Потрібно відібрати тільки свіжі овочі, видалити загнили або зіпсовані.

    Промити під струменем холодної води

    Очистити овочі ножем або овочечисткою.

    Очищені овочі необхідно промити вдруге

    Нарізати.

5) Приготування салату із сирих овочів.

    знайомство з технологічною послідовністю приготування салатів

    попередження про труднощі

    попередження про дотримання санітарно-гігієнічних вимог та правил з техніки безпеки

6) Оформлення готового салату, подання його на стіл

    прикраса салату овочами

7) Дегустація салату.

8) Оцінка якості приготовленої страви.

5. Закріплення пройденого матеріалу

Запитання для повторення

1. Значення овочів у харчуванні людини?

2. Розкажіть про умови зберігання овочів?

3. У чому полягає первинна обробка овочів?

4. Які страви можна приготувати з овочів

5. Яка послідовність приготування салату зі свіжих овочів?

6. Яких правил потрібно дотримуватися при приготуванні салатів?

Завдання: замість крапок вставити пропущені слова. (Слайд 30)

    Спочатку овочі ……. по розміру.

    Морква, картопля...

    У картоплі ………. вічка.

    При обробці капусти... верхні брудні листи.

    Та тоді овочі…..

А – відрізають, Б – очищають, В – нарізають, Г – сортують, Д – миють, І – видаляють.

1 – , 2 – , 3 – , 4 – , 5 – , 6 – .

7. Рефлексія

Що нового ви дізналися на уроці?

Чому навчилися?

Яка інформація здивувала на уроці?

Чи знадобляться вам знання та вміння, які ви отримали сьогодні на уроці?

8. Підбиття підсумків заняття

Чи досягнуто мету заняття?

Дякую всім за роботу. Мені було дуже цікаво працювати та спілкуватися з вами.

Виставлення оцінок.

Домашнє завдання: приготувати салат вдома. Заповнити у зошиті таблицю.

Форма нарізки

малюнок.

Овочі

Для яких страв використовують

соломка

брусочки

кубики

скибочки

кружечки

кільця,

півкільця

Правила приготування салатів

  • 1. У салатах використовувати та поєднувати будь-які сумісні за смаком продукти.
  • 2. Овочі повинні бути однаково нарізані.
  • 3. Для кожного салату необхідне своє заправлення.
  • 4. Правильне використання солі (солити перед подачею на стіл).
  • 5. При складанні меню слідкуйте, щоб продукти не повторювалися.
  • 6. Овочі для салатів можна приготувати наперед (за 1-2 години до подачі на стіл).

Вимоги до якості салатів

  • 1. Варені продукти для салатів мають бути м'якими, але не розвареними
  • 2. За смаком салати – гострі, солодкуваті; салати з квашеними та солоними овочами – кислуваті.
  • 3. Колір та запах страв – властиві свіжим продуктам, з яких вони виготовлені.

Послідовність приготування салату

  • 1. Вивчити набір продуктів, що входять до його рецептури.
  • 2. Якщо до складу входять варені продукти, їх треба підготувати заздалегідь, щоб вони встигли охолонути.
  • 3. Потім обробляють сирі продукти – миють, чистять, нарізають. Частину продуктів готують для оформлення салату.
  • 4. Нарізані продукти кладуть у велику миску, перемішують та заправляють.
  • 5. Заправлений салат укладають гіркою в салатник та оформляють підготовленими продуктами.

Сервірування столу при подачі салату.

 

 

Це цікаво: